Freygish Orkiestra

Zespół wyłonił się z Miniorkiestry, toruńskiej kapeli klezmerskiej po zawieszeniu jej działalności. Część jej byłych członków utworzyła formację, w której kontynuują przygodę z muzyką klezmerską, ulegając wpływom bałkańskim i zagłębiając się coraz bardziej w klimaty muzyki greckiej. Wśród elementów wiążących nurt klezmerski z muzyką grecką są podobne skale muzyczne, w szczególności orientalna w swym charakterze skala freygish, obecna też w hiszpańskim flamenco, w którym zdobywał muzyczne doświadczenie jeden z członków zespołu. Stąd nazwa — Freygish Orkiestra.
W zespole grają: Marta Misiaszek — wiolonczela, Mirek Bylicki — kontrabas i śpiew, Paweł Dąbkowski — akordeon, Rafał Jakubowski — gitara elektryczna, Piotr Morzyński — cajon oraz Sasza Sokołow — pianino.

Jeszcze o MiniOrkiestrze

Toruńska Kapela Klezmerska grała muzykę grecką, klezmerską i bałkańską. Członkowie zespołu czerpali inspiracje z archaicznych nagrań zarejestrowanych na początku XX w., jak również z nowej muzyki.

O wykonywanej muzyce członkowie zespołu mówili: “Żadna z tradycji muzycznych nie powstaje z próżni. Muzyka pojawia się tam, gdzie musi spełniać ściśle określoną funkcję. Towarzyszy narodzinom, weselom, pogrzebom. Tak rodzi się duch muzyki. Musimy uczyć się przede wszystkim pokory przed tradycją muzyczną i jej związkami z życiem człowieka. Jeśli powrót do źródeł ma być ożywczy, musimy najpierw nauczyć się słuchać”.

Zespół stworzył muzykę do spektaklu oraz filmu “Musix Box”, realizowanego przez Teatr Tamitutaj, jak również dramy “Shlemiel goes Torun” na motywach opowiadań Isaaca Bashevisa Singera w reżyserii Anity Dębskiej.

MO 2

Miniorkiestrę tworzyli:

Paweł Szroeder – altówka
Mirek Bylicki – kontrabas i śpiew
Paweł Harłoziński – akordeon
Rafał Jakubowski – gitara
Marta Pałucka – wiolonczela
Aleksander Sokołow – pianino

Miniorkiestra na Facebooku

Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

Jazziomals

Jazziomals, to duet gitarowy preferujący muzykę akustyczną. Od bez mała 10 lat Jacek „Pawlacz” Pawlikowski i Jarek „Szymon” Szymański poszerzają swój repertuar czerpiąc przede wszystkim z tradycji muzyki jazzowej, filmowej jak i popularnej. Z duetem współpracuje również Andrzej „Bruner” Gulczyński który od początku istnienia Jazziomalsów jest dla muzyków kimś w rodzaju „drogowskazu” wspierając równocześnie duet brzmieniem swojego kontrabasu. W tym właśnie składzie od lat wielu muzycy spotykają się w Domu Muz gdzie ćwiczą na co dzień. Na repertuar Jazziomalsów składają się takie klasyki muzyki jazzowej jak Stella By Starlight, The Days Of Wine And Roses, The Girl From Ipanema, Summertime, Mercy.Mercy, Mercy i wiele innych. Nie brakuje również elementów muzyki polskiej. Piosenki z filmów Czterdziestolatek czy Stawiam na Tolka Banana z muzyką Dudusia Matuszkiewicza brzmią w wykonaniu grupy równie dobrze jak kompozycje Manciniego, Gershwina, Jobima czy Monka.

Jazziomy 2jez

Jazziomals:
Jarek „Szymon” Szamański – gitara
Jacek „Pawlacz” Pawlikowski – gitara
Andrzej „Bruner” Gulczyński – kontrabas

Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

 

HulajDusza

Zespól powstał 2007 roku, założony przez Agnieszkę Filipiak oraz Iwonę Czepułkowską (aktualnie Gulczyńską). Niemal od początku istnienia związany z Domem Muz.

Pierwszym publicznym występem był udział w eliminacjach do festiwalu FAMA, które odbywały się w toruńskiej Od Nowie. Zespół tworzą: Agnieszka Filipiak (gitara, wokal), Marta Lang (gitara, wokal), Iwona Gulczyńska (skrzypce, wokal).

Zarówno słowa, jaki i muzyka Hulajduszy są autorskie. Agnieszka Filipiak jest autorką tekstów, w ostatnich latach również Marta Lang.

Zespół w 2014 roku wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną po prostu „Hulajdusza”.

Hulajdusza 2

Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

Barowe Żywioły

Zespół muzyki żeglarskiej i morskiej, który ma za sobą udział w konkursach i festiwalach. W 2012 r. zdobył wyróżnienie na festiwalu muzyki szantowej „Ster” w Giżycku. W 2013 r. zdobył trzecie miejsce w konkursie CZAD. W tym samym roku Urząd Miasta Torunia wyróżnił zespół jako obiecującą toruńską grupę, delegując muzyków na festiwal miast partnerskich w Czadcy na Słowacji.
Zespół tworzą: Iwona Gulczyńska, Piotr Szymański, Jarosław Wojtas, Damian Kacperek,
Tomasz Kurkowski, Paweł Miętkiewski, Piotr Ziembikiewicz, Aleksander Siedlecki

http://barowe.mlodzi.pl/

Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

Barowe 1

Duo Celtic – zespół muzyki celtyckiej

Zespół tworzą Marzena Jüngst-Kubicka (śpiew) i Dariusz Kubicki (akordeon, muzyka). Duoceltic powstał, bardzo niespodziewanie. Jest to owoc naszego wspólnego wyjazdu na Zielnoną Wyspę. Wówczas w nasze ręce całkiem przypadkowo dostał się tekst Irish Blessing. Krótki wiersz, będący w istocie życzeniami dobrego życia stał się inspiracją do napisania pierwszego utworu. Potem był drugi, trzeci, czwarty…  Następnie sięgnęliśmy do korzeni, do tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Wciąż się rozwijamy, nowe utwory powstają co parę tygodni, niebawem nasz zespół zasilą dudy szkockie, zaś na jesieni planujemy wydanie naszego pierwszego albumu Perpetual Youth.

http://duoceltic.com/o-nas/

Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

IMG_0182 IMG_0173

Sunny Side

Zespół powstał z inicjatywy Adama Jędrzejowskiego, muzyka perkusisty, współpracującego z czołówką polskiej „ekstraklasy jazzowej” lat 50-tych i 60-tych. Grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. Mimo zasłużonej „jazzowej emerytury” nadal pozostaje aktywny powołując do życia kolejne projekty. Jednym z nich jest właśnie Sunny Side. Kwartet, który dzięki witalności jego lidera, cechuje prostota i radość wspólnego muzykowania. Stąd udział kwartetu w Happy Jazz Festiwal, którego pomysłodawcą i protoplastą jest właśnie Adam. W Domu Muz kwartet zagra w następującym składzie: Adam Jędrzejowski dr., Mirosław Lewandowski ts., Piotr Pokutycki guit., Andrzej Gulczyński bass. Muzycy zaprezentują popularne standardy jazzowe autorstwa Jobima, Gershwina, Portera jak i kompozycje polskich autorów. Grupą opiekuje się Andrzej Bruner Gulczyński, Akustyk i opiekun zespołów muzycznych w Domu Muz.

Teatr Amorficzny 

środy 18:00 do 20:00 grupa starsza (studenci oraz osoby już pracujące)

wtorki 16:30 do 18:00 (od lat 7)

Teatr Amorficzny tworzyli najczęściej licealiści oraz studenci – w jednym roku współtworzyli go również gimnazjaliści – ma  na swoim koncie  21 premier.

Wcześniej grupa występowała pod nazwą Teatr Bez Nazwy ( który założony została w 1998 roku przez Joannę Łagan , animatora kultury).

Zespół reprezentował Dom Muz m.in.: na jubileuszowej X Klamrze ( jako impreza towarzysząca) oraz na dwóch ogólnopolskich konferencjach organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika a także dwukrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym BUT (w 2012 r i 2014 r) , brał udział także w licznych paradach i projektach.

Wygrał mi.in. casting do interdyscyplinarnego projektu , którego finał nadawała TVP w ramach programu „ Szare Błogosławieństwo” (w czerwcu 2013 r)

Teksty często piszą sami członkowie zespołu .

Opiekunem i reżyserem zespołu od początku jest Joanna Łagan.

Wybrane zdjęcia archiwalne  oraz szczegółowe informacje  są  w zakładce Zajęcia stałe (w  ofercie  dla młodzieży i  dorosłych oraz  w ofercie dla dzieci ).

Premiera spektaklu” Pan świadomości ” 6.02.2019

Zespół w komplecie ( grupa starsza)

u góry od lewej

Maria Podolecka , Marta Rólka , Zuzia Bruździńska , Agnieszka Gotowicz, Mateusz Łagan , Aleksander Mańkowski

u dołu od lewej :

Magda Śrama ,Justyna de Mehlem Barabaś

scenariusz: Mateusz Łagan, wykorzystano także pomysły pozostałych członków zespołu oraz teksty Mirona Białoszewskiego i jeden tekst Kazimierza Dąbrowskiego

reżyseria : Joanna Łagan

drugi reżyser: cały zespół

scenografia :Agnieszka Gotowicz oraz Mateusz Łagan

Zdjęcia z Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 27.03.2019

Etiudy grupy młodszej Teatru Amorficznego

reżyseria: Joanna Łagan

zdjęcia : Rafał Oleradzki ( studio fxf.com.pl)

Jakub Oleradzki :

„Modlitwa lwa” – Carmen Bernos de Gasztold

Patrycja Lenz :

„Entliczek – pentliczek…” Jan Brzechwa

Zuzia Galicz:

”Samochwała”-Jan Brzechwa

 

od lewej

Zuzia Galicz,Jakub Oleradzki :

„Leń”-Jan Brzechwa

(od lewej )

Jakub Oleradzki ,Marta Bernaciak , Patrycja Lenz:

”Tydzień” -Jan Brzechwa

Marta Bernaciak :

„Modlitwa robaczka świętojańskiego”-Carmen Bernos de Gasztold

Zobacz więcej